Podcast o PPK: co to jest, jak wprowadzić w firmie, czy warto, od kiedy obowiązuje, opinie agenta, lista instytucji

Richard Thaler, laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii bada jak emocje i myślenie wpływa na nasze wybory ekonomiczne. Stwierdził, że ludzi należy przymusić do oszczędzania. Trzeba stworzyć takie warunki do podejmowania decyzji, które będą zwiększały prawdopodobieństwo wyboru najkorzystniejszej opcji, przy jednoczesnym zachowaniu ograniczonej wolności wyboru. Według niego takie działanie wyjdzie nam tylko na dobre. Teoria Thalera jest bliska Sebastianowi Soleckiemu, ekspertowi od ubezpieczeń pracującym dla Aviva, specjalizującym się w Pracowniczych Planach Kapitałowych, z którym spotkał się i porozmawiał Marcin Kowalik.

Tematem rozmowy były wspomniane PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe to w skrócie dobrowolny ale powszechny system gromadzenia pieniędzy na cele emerytalne. To system do którego część osób pracujących do 70 roku życia może zostać zapisanych ale jeśli ktoś będzie chciał z niego zrezygnować, nie będzie stanowiło to problemu.

PPK na etacie czy dla samozatrudnionych

Opcja ta dotyczy osób pracujących głównie na etacie, choć nie tylko. Według Sebastiana Solskiego to dobra alternatywa oszczędzania, w dobie dość kulejącego systemu emerytalnego.

PPK: jak wprowadzić w firmie

Żeby jednak coś takiego zaistniało, pracodawca musi wdrożyć taki program ściągania składek, by jego pracownicy nie poczuli się, że ktoś im zabiera pieniądze, tylko, że ta konkretna suma jest w nich inwestowana. Tutaj znajdziesz więcej informacji o tym jak wprowadzić PPK w firmie. Pod tym linkiem znajdziesz też całą rozmowę i opinie agenta ubezpieczeniowego.

PPK: lista instytucji finansowych

Wprowadzaniem PPK zajmuje się kilkadziesiąt instytucji ubezpieczeniowych. Solecki radzi by przed podjęciem decyzji sprawdzić przynajmniej oferty kilku wiodących na rynku.

PPK od kiedy (terminy)

Samo wprowadzanie PPK odbywa się w kilku turach. Pierwsza tura (lipiec 2019) dotyczyła firm, których stan zatrudnienia wynosił powyżej 250 osób. W kolejnej turze, (styczeń 2020) mogły brać udział firmy zatrudniające powyżej 50 ale poniżej 250 osób. Kolejne tury, o czym wspomina Sebastian Solecki, przed nami. Latem (lipiec 2020) wdrażane mogą być firmy zatrudniające powyżej 20 pracowników a zimą (styczeń 202) pozostałe jednostki sektora finansów publicznych.

Jak zrezygnować z PPK

Z PPK można zawsze zrezygnować. Solecki uspokaja: wzór jest dostępny nawet na stronie Ministerstwa Finansów, więc tak naprawdę dostępność tego dokumentu jest bardzo duża. Uprzedza jednak przed taką sytuacją: kiedy pracownik jednak nie zechce być w PPK musi pamiętać o tym, że dodatkowe pieniądze, które jego pracodawca odprowadzał na ten system znikną wraz z jego rezygnacją.

PPK: budżetówka, obcokrajowcy, mundurowi, umowa zlecenie

W takim razie kto może skorzystać z Pracowniczych Planów Kapitałowych. Solecki wymienia: budżetówka, zatrudnieni w Polsce obcokrajowcy, którzy mają odprowadzany ZUS, członkowie spółdzielni rolniczych, mundurowi, osoby zatrudnione na umowę – zlecenie ale z przynajmniej trzymiesięcznym stażem pracy.

PPK a dziedziczenie

Ważną informacją jest to, że PPK podlega dziedziczeniu. W przypadku śmierci połowa należy do współmałżonka bądź osoby wskazanej. Jeśli nie ma takiej osoby wszystko odbywa się normalną procedurą spadkową.

W trakcie rozmowy padło pytanie o OFE, które miało być alternatywa dla ZUS-u. Solecki wyjaśnił tę kwestię. Według niego OFE to pewnego rodzaju danina publiczno-prawna: płacąc składkę na ZUS część tej składki idzie do ZUS-u a część do OFE. W tej sytuacji PPK to coś ekstra, coś co funkcjonuje obok ZUS-u. Płacimy ZUS ale możemy też cos odkładać ekstra. I na koniec bardzo istotna kwestia: jeżeli zrezygnujemy z PPK i będziemy chcieli odzyskać wpłacone pieniądze, to nie tylko odzyskamy w 100 procentach to co sami wpłaciliśmy ale także część tego co wpłacił dodatkowo za nas pracodawca. Zawsze nam się opłaci.

Poprzedni artykułKrótki przewodnik po najważniejszych formach marketingu internetowego
Następny artykułDruk UV – na czym polega?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj