Druk Cit-8 – kto jest zobowiązany do jego złożenia?

Podatnicy, którzy prowadzą spółkę z o.o., akcyjną lub komandytowo-akcyjną, są zobowiązani do złożenia rocznego zeznania podatkowego na formularzu CIT-8. Druk CIT-8 jest przeznaczony do wykazania wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty przez osoby prawne. Dowiedz się więcej na temat formularza CIT-8.

  1. Kto składa druk CIT-8?
  2. Zaliczka i podatek

Złożenie CIT-8 jest obowiązkowe w przypadku każdego podatnika prowadzącego spółkę. Wykazanie wysokości dochodów lub strat jest niezbędne, by prawidłowo naliczyć podatek oraz dokonać rozliczenia z urzędem skarbowym. Kto powinien złożyć druk CIT-8 i kiedy należy to zrobić?

Kto składa druk CIT-8?

Druk CIT-8 składa się w formie tradycyjnej we właściwym urzędzie skarbowym, wysyła się je pocztą lub poprzez system elektroniczny. Formularz muszą złożyć wszystkie osoby prawne, które prowadzą spółki z o.o., akcyjne, spółdzielnie lub stowarzyszenia. Ponadto CIT-8 jest przeznaczony dla spółek kapitałowych w organizacji, spółek komandytowo-akcyjnych i spółek niemających osobowości prawnej, ale posiadających siedzibę lub zarząd w innym kraju.

Druk CIT-8 online jest kierowany do osób prawnych. Jedyny wyjątek od tej reguły stanowią spółki komandytowo-akcyjne z zarządem lub siedzibą w Polsce, niemające osobowości prawnej. Formularza nigdy nie składają podatnicy, będący osobami fizycznymi. Dla nich przeznaczone są druki PIT.

 cit-8

Złożenie formularza CIT-8 online lub w formie tradycyjnej powinno nastąpić nie później niż do końca kwartału, następującego po zakończeniu roku podatkowego. Jeśli rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, CIT-8 należy złożyć w urzędzie skarbowym do 31 marca. Formularz składa się bez względu na wysokość osiągniętego dochodu lub straty. Osoby prawne są zobowiązane do wypełnienia CIT-8, nawet gdy przedsiębiorstwo nie osiągało przychodów i nie ponosiło żadnych kosztów. W taki sytuacji składa się tak zwany „zerowy CIT-8”.

Zaliczka i podatek

W trakcie roku podatkowego osoby prawne nie składają deklaracji podatkowych. Ich obowiązkiem jest jedynie zapłacenie zaliczki na podatek do 20. dnia każdego miesiąca. Możliwe jest również wpłacanie zaliczek w systemie kwartalnym – płaci się je do 20. dnia miesiąca przypadającego po upływie kolejnego kwartału. Aby prawidłowo wyliczyć wysokość zaliczek oraz dokonać ich zapłaty w odpowiednim terminie, warto skorzystać z porady księgowego. Dzięki temu uniknie się błędów oraz konieczności pokrywania sporych różnic w wysokości podatku należnego i zapłaconych wcześniej zaliczek.

Poprzedni artykuł5 najlepszych sposobów zarobku za granicą
Następny artykułWezwanie do zapłaty – kiedy warto je wysłać do spóźnialskiego kontrahenta?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj