Druk UV – na czym polega?

Druk UV to niezwykle innowacyjna metoda, która zapewnia fantastyczny efekt. Jest to jednocześnie jedna z najnowszych technik, pozwalająca na tworzenie zaawansowanych i bardzo oryginalnych wydruków w nietypowych realizacjach. Z tego względu jest chętnie wykorzystywana m.in. przez firmy, którym zależy na wysokiej jakości nadrukach reklamowych. Metoda daje wiele możliwości i ma praktycznie same zalety. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto się na nią zdecydować?

Czym konkretnie jest druk UV?

Opisywaną technikę bardzo często porównuje się do sposobu działania drukarek atramentowych, czyli kompaktowych urządzeń, znajdujących się w sporej liczbie domów i mieszkań. W tym przypadku jednak, głowice zamiast klasycznego atramentu napylają na materiał ciekłe tusze polimerowe, które następnie są utwardzane za pomocą lampy LED. Są one instalowane tuż przy głowicach, emitując światło ultrafioletowe. W ten sposób ciekły polimer przekształca się w warstwę cienkiego plastiku, niezwykle trwałego i w intensywnej kolorystyce.

Wybór materiałów do drukowania

Ważną informacją dla osób, których interesuje druk UV jest to, że można wykonać go na wielu materiałach. Muszą być to jednak powierzchnie płaskie. W związku z tym doskonale sprawdzą się m.in. płyty PCV, szkło, kartony, MDF, plexi i wiele innych. Ta metoda jest polecana zwłaszcza przy wydrukach wielkoformatowych – tablicach, szyldach oraz planszach. Warto wspomnieć także o tym, że możliwe jest wykonanie wydruku dwustronnego. To zatem doskonała opcja, jeśli chcemy stworzyć element reklamowy, który zamierzamy wykorzystać np. na targach czy w sklepach. Oczywiście część osób zleca wykonanie tego typu wydruków na własny, prywatny użytek. W tym przypadku stają się one elementem dekoracyjnym w domu lub mieszkaniu.

Zalety druku UV

Pomimo tego, iż metoda jest stosunkowo nowa, ma szerokie grono zwolenników. Wynika to przede wszystkim z wysokiej jakości wydruku oraz szeregu innych zalet. O czym warto wspomnieć?

  • Technika jest w pełni bezpieczna dla człowieka. Oznacza to, że w trakcie drukowania nie wydzielają się żadne szkodliwe substancje ani opary. To samo tyczy się gotowych wydruków, które bez obaw można umieścić w zamkniętych pomieszczeniach.
  • Druk UV wykazuje bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne, z tego względu doskonale sprawdza się jako reklama zewnętrzna.
  • Na uwagę zasługuje dokładne odwzorowanie kolorów z projektów. Są one wyraziste, intensywne oraz odporne na blaknięcie.

Często mówi się o tym, iż druk UV oferuje fotograficzną jakość. Stanowi więc najlepsze rozwiązanie dla wymagających osób, które oczekują rewelacyjnych efektów.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy PremiumPrint z Poznania.

Poprzedni artykułPodcast o PPK: co to jest, jak wprowadzić w firmie, czy warto, od kiedy obowiązuje, opinie agenta, lista instytucji
Następny artykułJak znaleźć dobrego adwokata do sprawy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj