Checklista PIT – o czym pamiętać, gdy wypełnia się pit?

Wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego podatnika, bez względu na wysokość osiąganych dochodów i ich źródło. Checklista PIT jest przydatna zatem każdemu, kto samodzielnie wypełnia formularz, gdyż dzięki niej w zeznaniu podatkowym znajdą się wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu zniknie konieczność przygotowywania korekty PIT, a ewentualny zwrot podatku zostanie wypłacony szybciej. Jak wypełnić PIT? O czym pamiętać?

  1. Checklista PIT – uwzględnij wszystkie przychody
  2. Wybierz odpowiedni formularz
  3. Pamiętaj o ulgach i odliczeniach podatkowych

Przygotowując się do wypełnienia deklaracji PIT, wiele osób obawia się, że nie poradzi sobie z samodzielnym złożeniem formularza. Przez długie lata tylko niewielka część Polaków wiedziała, jak wypełnić zeznanie podatkowe, jednak dzięki programom PIT wszystko się zmieniło. Formularz bez trudu wypełnia się bez niczyjej pomocy, nawet gdy robi się to po raz pierwszy. Jeżeli i Ty chcesz samodzielnie uzupełnić zeznanie podatkowe, sprawdź, jak pomoże Ci w tym checklista PIT.

Checklista PIT – uwzględnij wszystkie przychody

Zanim rozpocznie się wypełnianie zeznania podatkowego, powinno się przygotować dokumenty potwierdzające wysokość wszystkich uzyskanych dochodów w danym roku podatkowym. Większość Polaków otrzymuje od swoich pracodawców formularz pit-11, w którym uwzględnione są przychody, dochody i wszelkie pobrane składki. Dzięki pit-11 uzupełnienie pit online jest o wiele łatwiejsze. Jeżeli uzyskuje się przychody również w innych źródeł, oblicza się je na podstawie odrębnych dokumentów. Podatki należy zapłacić między innymi od zysków z najmu, a także od pieniędzy zarobionych na giełdzie w związku ze sprzedażą akcji lub obligacji. Checklista PIT pomoże upewnić się, że przygotowało się wszelkie dokumenty potwierdzające uzyskane przychody, co ułatwi i przyśpieszy wypełnianie formularza pit.

Wybierz odpowiedni formularz

Aby prawidłowo wypełnić pit, przede wszystkim powinno się wybrać odpowiedni formularz. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest dość czasochłonny i mało zachęcający dla osób, które słabo znają się na podatkach i sposobie ich rozliczania. Podatnik może samodzielnie zapoznać się z przepisami i sprawdzić, który pit jest przeznaczony dla poszczególnych grup. Jeżeli chce się szybciej znaleźć odpowiedni formularz, można włączyć program PIT i podać dane, na podstawie których aplikacja sama wskaże odpowiednią deklarację. Może to być zarówno PIT 37, PIT 36, jak i zupełnie inny formularz, przeznaczony na przykład dla osób, które uzyskują dochody wyłącznie z tytułu najmu.

PIT

Pamiętaj o ulgach i odliczeniach podatkowych

Jak wypełnić PITa, by otrzymać zwrot podatku? Podatnicy w Polsce są uprawnieni do korzystania z różnego rodzaju ulg i odliczeń od podatku. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie nawet kilku tysięcy złotych rocznie. Najpopularniejszą ulgą w kraju jest ulga dla rodziców wychowujących dzieci. Przykładowo, rodzice z trójką dzieci mogą w jej ramach otrzymać nieco ponad 4000 złotych każdego roku. Taki zastrzyk gotówki przyda się na wakacje, remont dziecięcego pokoju, zakup wyprawki szkolnej lub realizację innych celów. Pozostali podatnicy mają natomiast możliwość skorzystania z ulg dla krwiodawców, z tytułu darowizny na cele charytatywne, rehabilitacyjnej i termoizolacyjnej. Co ważne, każdy podatnik może skorzystać z dowolnej liczby ulg i odliczeń od podatku, jeżeli tylko przysługuje mu takie prawo. Dodatkowo podczas rozliczenia PIT można przekazać 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.

Poprzedni artykułWszystko, co musisz wiedzieć o stalówkach do pióra
Następny artykułCo grozi Ci za prowadzenie na „podwójnym gazie”. Poznaj najnowsze przepisy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj