Wezwanie do zapłaty – kiedy warto je wysłać do spóźnialskiego kontrahenta?

Gdy kontrahent nie opłacił faktury na czas, nie warto bezczynnie czekać, aż sytuacja sama się rozwiąże. Wzięcie spraw we własne ręce nie musi być ani skomplikowane, ani szczególnie nieprzyjemne. Najpierw przyda się zwykła próba uprzejmego kontaktu, podczas której okazać się może, że kontrahent z natury zapomina o wielu drobnych sprawach i zadłużenie opłaci natychmiastowo. Jeśli jednak tak się nie stanie, a kontakt nie przyniesie żadnego skutku, warto sięgnąć po wezwanie do zapłaty.

Czy wezwanie do zapłaty jest skuteczne?

Z pewnością każde przedsiębiorstwo, które istnieje na rynku już co najmniej od kilku lat, choć raz spotkało się z sytuacją, w której kontrahent nie opłacił na czas wystawionej faktury. Nie ważne, czy mowa o prywatnym kliencie, czy może innej firmie – zaległość nie może pozostać nieuregulowana, a płatność wciąż się nie pojawia. Najlepiej w takiej sytuacji spróbować skontaktować się z osobą odpowiedzialną za całą tę sytuację. Jest spore prawdopodobieństwo, że nawet jedna krótka rozmowa telefoniczna jest w stanie doprowadzić sprawę do końca. Jeśli jednak kontakt nie pomoże, a zaległość wciąż pozostaje niespłacona, czas wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty to dokument, który należy wysłać do dłużnika przed wejściem na drogę sądową. Oczywiście każdy przedsiębiorca chciałby, żeby ten krok nie był dla niego konieczny, a zadłużenie zostało po prostu jak najszybciej uregulowane. Na szczęście samo wezwanie do zapłaty często staje się sygnałem, który motywuje dłużnika do spłaty zobowiązania.

 wezwanie do zapłaty

Jak prawidłowo napisać wezwanie do zapłaty?

Żeby wezwanie do zapłaty było napisane poprawnie, musi zawierać ono kilka koniecznych elementów. Już na początku warto pamiętać o dacie i miejscu sporządzenia dokumentu. Kolejne ważne kwestie to określenie wierzyciela i dłużnika. Gdy mowa o wierzycielu, dobrze jest podać nazwę firmy wraz z danymi właściciela, numer NIP, adres i telefon kontaktowy. W przypadku dłużnika wystarczą jego podstawowe dane wraz z adresem pocztowym.

Każdy wzór wezwania do zapłaty zapewnia specjalne miejsce do wpisania takich informacji jak kwota zaległości, o którą upomina się wierzyciel, data jej wymagalności, termin, do którego dłużnik ma opłacić należność, oraz numer faktury lub innego dokumentu potwierdzającego zawarcie transakcji pomiędzy stronami.

Wzór wezwania do zapłaty powinien także zawierać informacje mające na celu ułatwienie spłaty zobowiązania dłużnikowi. Jest to przede wszystkim termin, w którym ma on dokonać wpłaty wraz z możliwymi formami takiej płatności. Jeśli jest to osobista wizyta w placówce, powinien znaleźć się tam także jej adres. W przypadku przelewu bankowego potrzebny będzie numer konta. Wezwanie do zapłaty powinno także informować dłużnika o konsekwencjach, a którymi spotka się on w razie nieopłacenia zobowiązania w ustalonym terminie. Jeśli wierzyciel nalicza odsetki, powinien w wezwaniu zamieścić także informację na temat ich wysokości.

Wezwanie do zapłaty powinno być zakończone podpisem osoby, która je sporządziła. Przy tym podpisie konieczne są informacje takie jak imię i nazwisko, zajmowane stanowisko w firmie oraz dane kontaktowe takie jak numer telefonu czy adres e-mail.

Poprzedni artykułDruk Cit-8 – kto jest zobowiązany do jego złożenia?
Następny artykułPożyczka szybka droga do wsparcia domowego budżetu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj