Outplacement – co to jest i kiedy z niego skorzystać

Outplacement to termin, który często można usłyszeń w odniesieniu do zarządzania kadrami. Zmiany w strukturach każdej firmy mogą okazać się bolesne dla niektórych pracowników. Zwolnienia grupowe bądź indywidualne powinny być tak przeprowadzone, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Dlatego warto zastosować outplacement. Co to jest i na czym polega?

  1. Co to jest outplacement?
  2. Restrukturyzacja w firmie – czy musi być nieprzyjemna?

Co to jest outplacement?

Outplacement (inaczej zwolnienia monitorowane) to specjalny program, który pozwala odnaleźć się na rynku pracy. Polega na udzielaniu pomocy zwalnianym pracownikom. W niektórych polskich źródłach stosuje się także nazwę system łagodnych zwolnień. Outplacement jest przeprowadzany za pomocą programów, spotkań, warsztatów, które mają na celu przeanalizowanie dotychczasowej kariery zawodowej danej osoby oraz określenie kroków umożliwiających znalezienie nowego zatrudnienia.

Do Polski ta forma pomocy przywędrowała zza oceanu, a dokładniej ze Stanów Zjednoczonych kilkanaście lat temu. W Ameryce pierwszy outplacement miał miejsce na początku XX wieku, a dokładniej po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to po walkach do domów wracali żołnierze. Musieli oni powrócić do normalnego życia i odnaleźć się na zmieniającym rynku pracy.

Restrukturyzacja w firmie – czy musi być nieprzyjemna?

Wiadomość o tym, że straciliśmy pracę, nie należy do przyjemnych. Dlatego niektóre firmy decydują się na skorzystanie z pomocy specjalistów posiadających odpowiednią wiedzę na temat zarządzania zasobami ludzkimi. Programy pomocowe dzielą się na grupowe i indywidualne. Podczas zwolnień grupowych konsultanci przeprowadzają szkolenia oraz warsztaty. Dotyczą one na przykład przygotowania poprawnego CV czy właściwego zaprezentowania się na rozmowie kwalifikacyjnej. Outplacement indywidualny zakłada dokładne przeanalizowane dotychczasowego doświadczenia oraz wskazania dalszych możliwości rozwoju. Często organizowane są także spotkania i konsultacje z prawnikami.

Jednym z liderów odnoszących sukcesy na polu wspierania firm w trudnych momentach restrukturyzacji, jest Lee Hecht Harrison DBM Polska. Doświadczeni specjaliści Lee Hecht przeprowadzą każdą osobę przez trudny proces zmiany pracy i stanowiska. Warto zapoznać się z ich programem wspomagającym duże i małe przedsiębiorstwa (https://www.lhhpolska.pl/pl/outplacement-i-restrukturyzacja). Zalety outplacementu są naprawdę duże. Doradztwo zawodowe i psychologiczne pomaga zwolnionym pracownikom, a firma zachowuje dobry wizerunek.

 

 

Poprzedni artykułJak łatwo wyposażyć magazyn?
Następny artykułCierpliwość = zysk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj