Nowe przepisy dotyczące budowy domu – jakie obowiązki będzie trzeba spełnić?

Prawo budowlane zmienia się co roku. Ustawodawca bardzo często wprowadza nowe regulacje. Najnowsze przepisy dotyczą zmian w zakresie budowy domów jednorodzinnych. Najwięcej przepisów dotyczy efektywności energetycznej budynków. Na co będzie trzeba zwracać uwagę podczas budowy domu? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym od 2021 roku – energooszczędność priorytetem

W znowelizowanym rozporządzeniu znalazły się wytyczne dotyczące zmniejszenia zapotrzebowanie na energię grzewczą budynków. Rozporządzenie to związane jest z europejską dyrektywą. Zobowiązuje ona państwa członkowskie Unii Europejskiej do wprowadzenia modyfikacji mających na celu zmniejszenie zapotrzebowania budynków na energię. Przez uchwalenie tych przepisów każdy nowo wybudowany budynek będzie musiał spełnić minimalne wymagania. Najważniejszym z tych wymagań będzie współczynnik zużycia energii, który określa się za pomocą symbolu Ep.

Ep to symbol który określa roczną ilość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb wszystkich użytkowników danego gospodarstwa domowego. W chwili obecnej wartość ta wynosi 95kWh/m2rok. Począwszy od roku 2021 wartość ta nie będzie mogła być większa niż 70kWh/m2rok. To sprawia, że nowe budynki będą musiały być bardziej energooszczędne. Do ogrzewania domu będzie potrzeba mniej energii oraz paliw.

Współczynnik przenikania ciepła

Kolejną niezwykle istotną zmianą wprowadzoną w ramach nowych przepisów dotyczącą energooszczędności będzie także współczynnik przenikania ciepła. Oznaczono go za pomocą symbolu „U”. Dzięki nowym przepisom rozwiązania technologiczne będą o wiele bardziej energooszczędne. Dotyczyć będą przegród zewnętrznych, ścian oraz stropów. Będą one musiały być o wiele grubsze niż do tej pory, aby zapewnić obiektom znacznie większą skuteczność termoizolacyjną.

Tak duża liczba zmian w przepisach może spowodować, że będzie potrzebna porada prawnika. Jeśli chodzi o prawo budowlane Wrocław jest miastem, w którym funkcjonuje wielu specjalistów od tej dziedziny prawa. Znalezienie eksperta od prawa budowlanego nie będzie trudne.

Poprzedni artykułPerfumy dla kobiet, które potrafią żyć według własnych zasad
Następny artykułJakie funkcje powinien oferować program do obsługi kancelarii?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj