Newsletter kredytowy BIK – najnowsze dane o sprzedaży kredytów w Polsce

W styczniu 2019 r., w porównaniu do stycznia 2018 r. w ujęciu wartościowym, banki i SKOK-i udzieliły kredytów na wyższą kwotę we wszystkich czterech grupach produktowych. Najwyższy wzrost odnotowano w przypadku limitów przyznawanych na kartach kredytowych – wzrost o (+21,3%). Wzrosła także wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych (+11,9%), kredytów konsumpcyjnych (+4,4%) oraz limitów kredytowych (+2,1%). W ujęciu liczbowym, w stosunku do stycznia 2018 r. odnotowano wzrost sprzedaży trzech produktów kredytowych. Najwyższy wzrost dotyczył kart kredytowych (+7,1%) oraz kredytów konsumpcyjnych (+2,1%). Spadek odnotowały jedynie kredyty mieszkaniowe (-4,6%).

W styczniu 2019 r. banki i SKOK-i udzieliły kredytów konsumpcyjnych na kwotę 6,67 mld, zaś mieszkaniowych na kwotę 4,24 mld.

Kredyty konsumpcyjne (kredyty gotówkowe i ratalne)
W styczniu 2019 r. banki SKOK-i udzieliły łącznie 561,6 tys. kredytów konsumpcyjnych na łączną kwotę 6,7 mld zł. Stanowi to wzrost o 2,1% w ujęciu liczbowym oraz wzrost o 4,4% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do stycznia 2018 r.

– W styczniu 2019 r. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów konsumpcyjnych dotyczyły kredytów prawie we wszystkich przedziałach kwotowych. Najwyższa dodatnia dynamika wzrostu dotyczyła kredytów wysokokwotowych powyżej 20 tys. zł (+4,1%). Wynika to z wydłużania okresu kredytowania, co przy stabilnym poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach, powoduje wzrost wartości udzielanych kredytów konsumpcyjnych. Również w ujęciu wartościowym najwyższą dynamiką na poziomie 6% charakteryzowały się kredyty wysokokwotowe – stwierdza prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej.

– W dalszym ciągu dynamicznie rosnącej sprzedaży kredytów konsumpcyjnych nie towarzyszy wzrost ryzyka kredytowego. Jakość portfela kredytowego od kilku lat utrzymuje się na bezpiecznym, stosunkowo niskim poziomie szkodowości, co potwierdzają miesięczne odczyty Indeksu Jakości portfela kredytów konsumpcyjnych. Jego bieżący (styczniowy) odczyt to 5,72%. Niemniej należy uważnie obserwować i analizować ewentualne zjawiska, które mogą pojawić się w przyszłości i negatywnie odbić się na szkodowości kredytów konsumpcyjnych, w tym pogorszenie sytuacji gospodarczej – dodaje prof. Rogowski.

Kredyty mieszkaniowe
W styczniu 2019 r. banki udzieliły łącznie 16,1 tys. kredytów mieszkaniowych na łączną wartość 4,24 mld zł. Stanowi to spadek o 4,6% w ujęciu liczbowym i wzrost o 11,9% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do stycznia 2018 r.

– Obserwując dane styczniowe, potwierdzają się przewidywania BIK, co do zachowania się rynku kredytów mieszkaniowych. Spadkowi liczby udzielonych kredytów mieszkaniowych, towarzyszy wzrost ich wartości. Zjawisko to wynika głównie ze struktury udzielanych zobowiązań, z których już 66% wartości wszystkich udzielonych w styczniu tego roku kredytów mieszkaniowych dotyczy przedziału kwotowego powyżej 250 tys. zł. Zatem za dobry styczniowy wynik sprzedaży odpowiadają wysokokwotowe kredyty mieszkaniowe, udzielane na kwotę powyżej 250 tys. zł oraz powyżej 350 tys. zł.

W styczniu 2019 r. w porównaniu do stycznia 2018 r. wartość kredytów powyżej 350 tys. zł wzrosła aż o 46,4%, a ich liczba wzrosła o (+48,7%).

– Natomiast w czterech przedziałach kredytów mieszkaniowych do 250 tys. zł. ujemne dynamiki dotyczyły zarówno liczby, jak i wartości udzielanych kredytów. Czyżby był to efekt końca programu MdM, zobaczymy w kolejnych miesiącach 2019 r. A może banki finansują zakup nieruchomości osobom o wyższych dochodach, kupujących nieruchomości w największych aglomeracjach? Będziemy obserwować to zjawisko w kolejnych miesiącach – wyjaśnia prof. Waldemar Rogowski z BIK.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w styczniu 2019 r. wyniósł jedynie (0,81%), co potwierdza wieloletnią już obserwację dotyczącą niskiego poziomu ryzyka kredytowego związanego z udzielaniem kredytów mieszkaniowych. W ostatnich 12 miesiącach (styczeń 2019 do stycznia 2018) jakość portfela nieznacznie się pogorszyła, o czym świadczy wzrost odczytu Indeksu o (+0,06%).

– Na razie nie widać istotnych zagrożeń, które w krótkim horyzoncie czasowym mogłyby istotnie wpłynąć na wzrost szkodowości tych kredytów, a tym samym na wzrost poziomu ryzyka kredytowego. Zjawiskiem, które w 2019 r. musimy bacznie obserwować jest koniec dopłat do oprocentowania około 50 tys. kredytów mieszkaniowych udzielonych w ramach programu Rodzina na Swoim (poprzednika MdM) – zaznacza prof. Rogowski.

Karty kredytowe
W styczniu 2019 r. banki wydały 87,1 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 561 mln zł. Stanowi to wzrost o 7,1% w ujęciu liczbowym i wzrost aż o 21,3% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do stycznia 2018 r.

– W styczniu 2019 r., podobnie jak w kilku miesiącach 2018 r. obserwujemy poprawę w sprzedaży kart kredytowych. Najwyższą dodatnią dynamikę przyznawanych limitów na kartach kredytowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym odnotowały karty o limitach powyżej 10 tys. zł. W ujęciu wartościowym dynamika wyniosła aż 39% – mówi prof. Rogowski z BIK.

Limity kredytowe w kontach osobistych
W styczniu 2019 r. banki przyznały łącznie 58,2 tys. limitów kredytowych w kontach osobistych na łączną kwotę 258 mln zł. Stanowi to wzrost o 1,3% w ujęciu liczbowym i wzrost o 2,1% w ujęciu wartościowym, w porównaniu do stycznia 2018 r. Najwyższą dynamikę w ujęciu wartościowym + 14,9% odnotowały limity z przedziału 1-2 tys. zł.

Poprzedni artykułZakupy spożywcze wciąż bardziej w realu niż w sieci
Następny artykułCofnięty licznik – plaga na polskim rynku samochodów używanych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj