Kredyty gotówkowe dla emeryta – na jakich warunkach?

Osoby w wieku emerytalnym często potrzebują dodatkowego finansowania. Zdarza się, że koszty leczenia i bieżące opłaty przerastają ich materialne możliwości. Czasem schyłek życia to czas na realizację niespełnionych marzeń. W takich sytuacjach jednym z rozwiązań jest kredyt gotówkowy.

Czy emeryt może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Czasem wpływy z emerytury lub renty są zbyt niskie, aby zaspokoić elementarne potrzeby życiowe. Dlatego wielu emerytów udaje się do banku w poszukiwaniu dodatkowych środków. Jednym z proponowanych rozwiązań są kredyty gotówkowe będące ofertą dla osób w jesieni życia, które potrzebują zastrzyku pieniędzy na sfinansowanie określonych wymagań. Emeryci to atrakcyjna grupa docelowa dla banków, które cenią sobie sumienność oraz wiarygodność finansową. Stałe, choć często niewielkie sumy świadczeń są dla instytucji finansowych wystarczającym argumentem gwarantującym wypłacalność seniorów. Starszych osób nie dotyczy obawa utraty źródła dochodu, dlatego często dysponują wystarczającą dla banku zdolnością kredytową.

Kredyt gotówkowy dla emeryta – jakie warunki?

Podstawowym warunkiem pozytywnej decyzji kredytowej w przypadku emeryta jest jego zdolność do spłaty rat kapitałowo-odsetkowych zaciągniętego długu. Istotne są regularne, comiesięczne wpływy na rachunek osobisty z tytułu przyznanej emerytury lub renty oraz ich wysokość. Bank weryfikuje również koszty utrzymania gospodarstwa domowego seniora. Niestety zdarza się, że miesięczne rachunki są stosunkowo wysokie wobec uzyskiwanych kwot, dlatego bank zawsze sprawdza historię kredytową emeryta. Analizie zostają poddane spłaty dotychczasowych zobowiązań. Najczęściej osoby starsze rzetelnie wywiązują się z regulowania długów, co pozytywnie wpływa na rozpatrzenie złożonego wniosku. Kluczowym elementem jest wiek emeryta lub rencisty, ponieważ banki stosują określone ograniczenia w tej kwestii. Zdecydowanie większe szanse na kredyt gotówkowy na preferencyjnych warunkach ma osoba w wieku 60 – 65 lat niż senior w późniejszym przedziale wiekowym. Osoby w latach powyżej 75 – 80 lat muszą się najczęściej liczyć z decyzją odmowną lub niską kwotą przyznanych środków i krótkim okresem kredytowania. Często banki warunkują kredyt gotówkowy dla emeryta współkredytobiorcą, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie spłaty długu.

Co musi zrobić emeryt, aby uzyskać kredyt gotówkowy?

Senior, który chce ubiegać się o środki w ramach kredytu gotówkowego, musi złożyć w banku stosowny formularz. Ponadto powinien okazać swój dowód osobisty, legitymację emeryta, rencisty, decyzję o przyznaniu lub waloryzacji emerytury oraz wydruk ostatniego wpływu na konto. Niektóre banki dysponują specjalną ofertą dla emerytów nieposiadających rachunku osobistego. W takiej sytuacji należy okazać ostatni odcinek emerytury, a przyznaną gotówkę senior ma szansę otrzymać bezpośrednio do domu.

Kredyt gotówkowy dla emeryta – jakie kwoty?

Kwoty finansowania w ramach kredytu gotówkowego dla emeryta nie są wygórowane, a okres spłaty wynosi zazwyczaj 8 lat. Różnice w możliwościach kredytowych pomiędzy poszczególnymi bankami są znaczne, jednak starsze osoby mogą liczyć się z uzyskaniem pieniędzy w granicach od tysiąca do kilkunastu tysięcy złotych.

Poprzedni artykułPolacy nie ufają systemowi emerytalnemu, ale dadzą szansę PPK
Następny artykułBiurokracja ograniczona – złóż wniosek za pomocą konta bankowości elektronicznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj