Wszystko, co musisz wiedzieć o stalówkach do pióra

Stalówka to serce pióra wiecznego – najważniejszy element, który wyróżnia go spośród innych akcesoriów piśmienniczych. Aby pióro rzeczywiście służyło Ci wiecznie, należy o nie dbać i szczególną uwagę zwracać właśnie na stalówkę. Poniżej kilka praktycznych informacji nie tylko dla miłośników piór, ale i dla tych, którzy dopiero zaczynają z nimi swoją przygodę.

Jaki rozmiar stalówki wybrać?

Jeśli spojrzysz na kilka modeli piór wiecznych od razu zauważysz, że różnią się między innymi stalówką. Stalówki do pióra występują w różnych rozmiarach i kształtach. Zazwyczaj oznaczane są dwoma wartościami. Wielkość stalówki wyrażana jest cyframi arabskimi. Zasada jest prosta: im wyższa cyfra, tym większa stalówka. Ważniejszą rolę odgrywa jednak drugie oznaczenie – litery alfabetu, które świadczą o grubości linii. Najpopularniejsze stalówki do pióra to te oznakowane EF (extra fine – super cienka), F (fine – cienka), M (medium – średnia), B (bold – gruba), DB (double bold – bardzo gruba). Każdy początkujący miłośnik piór powinien sięgać po cienką stalówkę i z czasem przechodzić na coraz grubsze. Co ważne, rozmiar stalówki może się różnić w zależności od producenta. U jednego F będzie tak cienkie jak EF, a u drugiego może przypominać stalówkę w rozmiarze M. Japońskie stalówki do pióra są z reguły cieńsze niż te europejskie. Warto więc testować różne modele, aby znaleźć swoją stalówkę idealną.

Jak dbać o stalówkę do pióra?

Właściwe użytkowanie i pielęgnacja pióra to klucz do jego długowieczności. Podczas pisania nie należy mocno przyciskać stalówki do papieru. Używanie pióra nie wymaga żadnej siły, dobrze dobrana stalówka powinna płynnie sunąć po papierze. Aby uniknąć zasychania atramentu w piórze należy raz za czas przemywać cały mechanizm wodą z płynem do naczyń. Stalówkę można także przecierać specjalną ściereczką, którą znajdziesz w sklepach z artykułami piśmienniczymi. Ważne jest także miejsce, w którym na co dzień przechowujesz pióro wieczne. Najlepsza opcja to oryginalne pudełko. Jeśli pióro będzie leżało luzem w szufladzie, istnieje ryzyko zarysowania stalówki.

Co robić w przypadku uszkodzenia stalówki do pióra?

Jeśli stalówka ulegnie trwałemu uszkodzeniu, w sklepach znajdziesz oryginalne zastępcze opcje do najpopularniejszych modeli piór. Są wśród nich między innymi stalówki firm Parker i Waterman. Ich ceny kształtują się w przedziale od 50 do 200 złotych.

Poprzedni artykułCierpliwość = zysk
Następny artykułChecklista PIT – o czym pamiętać, gdy wypełnia się pit?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj