Wcześniejsze emerytury

Jeszcze przed kilku laty nikogo nie dziwiło, że mężczyzna w wieku 60 lat, czy kobieta w wieku 55 lat rezygnuje z pracy i przechodzi na świadczenie z ZUS (bądź KRUS). Wcześniejsze emerytury są jednak obecnie trudniejsze do uzyskania – zmienia się wiek emerytalny.

Wcześniejsze emerytury pomostowe i mundurowe

Zgodnie z ostatnimi ustaleniami rządowymi, w przeciągu najbliższych kilkunastu lat ma dojść do zrównania wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn. Niezależnie od płci, by otrzymać świadczenie emerytalne, trzeba będzie pracować do 67 roku życia. Jednak obowiązek ten nie dotyczy wszystkich zawodów. W dalszym ciągu dla niektórych profesji istnieje wcześniejsza emerytura. Są to m.in. służby mundurowe, pracownicy morskich portów handlowych, funkcjonariusze pożarnictwa oraz hutnicy, a nawet artyści i osoby wykonujące działalność twórczą.

komu przysługują wcześniejsze emerytury?

Dodatkowo, zgodnie z wytycznymi ZUS, prawo do wcześniejszej emerytury przysługuje mężczyznom, którzy są urodzeni przed 1 stycznia 1949 roku. Warunkiem uzyskania świadczenia jest wiek powyżej 60 lat a także udowodnienie co najmniej 35 letniego okresu składkowego i nieskładkowego, a także kilku bardziej szczegółowych warunków. Jeżeli wszystko zostaną spełnione – wcześniejsza emerytura jak najbardziej się należy.

Podobne warunki istnieją także dla kobiet, różnią się nieznacznie wiekiem. Wcześniejsza emerytura należy się kobietom urodzonym w latach 1949-53, które na dzień 31 grudnia 2008 udowodniły 30-letni okres składowy i nieskładkowy. Warto dokładnie wczytać się w wytyczne ZUS-u. Chociaż są bardzo szczegółowe i zawiłe, może się okazać, że spełniamy wszystkie wymogi i wcześniejsza emerytura należy się także nam.

Emerytura pomostowa a wcześniejsze emerytury

Szczególnym rodzajem świadczenia, zbliżonym do wcześniejszej emerytury jest emerytura pomostowa. Może na nią przejść mężczyzna w wieku 60 lat, lub kobieta w wieku 55 lat. Warunkiem jest jednak przepracowanie co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze (np. pod ziemią, przy bardzo ciężkich pracach fizycznych, w rybołówstwie). Ważne jest także, by wykazać 25 (lub 20 w przypadku kobiet) okres składkowy i nieskładkowy. W takim przypadku, po spełnieniu jeszcze kilku szczegółowych wytycznych, można zyskać prawo do emerytury pomostowej, a w praktyce jest to wcześniejsza emerytura.

Wcześniejsze emerytury za pracę w szkodliwych warunkach

Niektóre osoby, nawet nie wykonujące zawodów należących stricte do grupy szczególnie uciążliwych czy szkodliwych dla zdrowia, w wieku niższym od emerytalnego mają jednak zdecydowanie dosyć swojego miejsca pracy i najchętniej zakończyłyby już czynną pracę. Wcześniejsza emerytura jest tu pewnym rozwiązaniem, aczkolwiek warunki jakie trzeba spełnić, mogą być zawiłe. Trzeba także pamiętać, że tego rodzaju świadczenie jest niższe od pełnoprawnych emerytur – które także nie należą w Polsce do szczególnie wysokich.

 

Czytaj następny: Torby Papierowe

Tagi wpisu:

 • wcześniejsze emerytury
 • emerytura wczeniejsza
 • wczeniejsze emerytury
 • wczesniejsza emerytura w 2013
 • wcześniejsze emerytury dla mężczyzn
 • wcześniejsza emerytura mężczyzn
 • zus emerytury pomostowe
 • emerytury wcześniejsze
 • wcześniejsza emerytura warunki szkodliwe 2013
 • emerytura pomostowa warunki

Jeśli interesuje Cię zarabianie przez internet, koniecznie zapoznaj się ze szkoleniem video Profit Sites Academy. Ma 110% gwarancję skuteczności.

Być może zainteresuje Cię też Content Marketing - najskuteczniejszy sposób promocji w 2016 roku.

  Dodaj komentarz

  Ostatnio komentowane: